Історія закладу освіти

За спогадами
учителя історії,
ветерана Великої Вітчизняної війни, дослідника історії села Троянка
Івана Володимировича Белінського

Початок
Троянська середня школа бере свій початок з церковно-приходської школи, яка була відкрита в селі Троянка, Троянської волості, Балтського повіту, Кам’янець-Подільської губернії в 1876 році. Розміщувалася вона в простій селянській хаті, яка була побудована біля церкви. Учні навчалися лише в зимовий період, бо восени і весною батьки забирали їх на польові роботи. Повний курс проходило тільки декілька учнів. У 1890 році закінчили школу лише 4 дітей. Вчителі часто мінялися, умови життя були дуже важкими. Про це писала в 1907 році газета „Рада” № 84 від 10 квітня: „У нашому селі є церковно-приходська школа. Школа стара, треба було б нову поставити. Років зо два назад наші люди почали будувати замість школи монополь. Не стало на те грошей, то забрали і шкільні та на монополь повернули. Тепер монополь як двірок, а школа як хлів. Учителі голодують, з початку року не одержують ані шага грошей з жалування.”
Після революції в 1919 році була відкрита початкова чотирьохрічна школа. Першими вчителями були Барабановський Антон Никодимович, Косинський Микола Петрович. Школа була розміщена в колишньому будинку волості.
Письменник-земляк Євген Григорук

1926 - 1937 р. - директор Параска Лазарівна Рачкова
З ініціативи Леоніда Степановича Бойка, Василя Петровича Довганя в Троянці було відкрито семирічку. Для отримання неповно середньої освіти потрібні були вчителі з вищою освітою, а районний відділ народної освіти не в силах був забезпечити школу такими кадрами. Тоді жителі за свої власні кошти їздили в Одесу, домовлятися з керівництвом облвно, та вчителями, гарантуючи їм нормальні умови життя. Завдяки такому клопотанню, в село в 1926 році прибули вчителі: Параска Лазарівна Рачкова, Раїса Мойсеївна Фонкель, Валентина Станіславівна Мачтет. Вони активно включилися в створення семирічки, перший випуск якої був у 1929 році . Відкриття неповно середньої школи дало можливість отримати семирічну освіту не тільки дітям села Троянка, а й дітям інших сіл. Класні кімнати були розташовані в трьох приміщеннях: старої волості, в панському будинку і в громадському будинку.
В 1929 році на кошти громадськості розпочалось будівництво типового приміщення школи на 7 класних кімнат. Більшість шкільного обладнання закуплено за рахунок місцевого бюджету і пожертвувань заможних селян: Іллі Рекечинського, Івана Засядьвовка, Василя Гирби, Тодора Кушніра та ін.
1937 - 1956 р. - директор Рудий Тихін Костянтинович
Наявність відповідної матеріальної бази, створеної коштами селян, дала можливість у 1937 р. відкрити десятирічку (Перший директор – Рудий Тихін Костянтинович), в якій навчалися діти з десяти навколишніх сіл. В 1939 р. школі було присвоєно звання В. В. Маяковського. Перший випуск учнів з середньою освітою відбувся в 1940 р., другий – в 1941 р., а третій – в 1950 р. (пов’язано з Великою Вітчизняною війною). З 1950-51 н. р., заняття проводилися у дві зміни, а після запровадження 11-річної освіти на кінець 50-х років було прийнято рішення добудувати школу..

1956 - ... р. - директор Добров Сергій Андрійович
У 1956 р. призначено нового директора Доброва Сергія Андрійовича. Дещо змінився педагогічний колектив. Частина вчителів залишила школу, повернувшись в місто, серед них Зубови, Грицюк, Лознякова, Титович, Добровольський, а частина після вступу в ряди партії пішли на підвищення, стали директорами, це Скрипник Володимир Юхимович, Кривоус Андрій Павлович, Бабіневська Настасія Павлівна, Смертинюк Любов Максимівна. Але поряд з цим в школу прийшла група вчителів, які назавжди пов’язали свою долю з Троянкою і стали постійними її мешканцями, це насамперед Тоя Петро Харлампович.З Журавлинки прийшли працювати в школу подружжя Меланюків - Віра Василівна і Іван Федорович. З Плоско-Забузького було переведено учителя української мови і літератури Чорного Андрія Лукича. Завучем став Анатолій Васильович Бак. Два керівники Андрій Сергійович Добров і Бак Анатолій Васильович добре спрацювалися. Було поєднано сувору вимогливість Бака з витримкою і поступливістю Доброва. Добров був директором і згладжував надмірну вимогливість Бака. Анатолій Васильович багато уваги приділяв виготовленню саморобних посібників. Він сам працював у майстерні напрямку і залучав інших.

... - 1965 р. - директор Ліщиновський Іван Олександрович
В 1965 р. розпочато будівництво 9 класних кімнат і спортзалу

1965 - 1968 р. - директор Лисенко Микола Захарович
У 1967 р. закінчено будівництво нового корпусу школи. Радісним виявився для учнів Троянської середньої школи день 1 вересня 1967р. Має відбутися пам’ятна подія: учні 1-8 класів переходять навчатися в нові класи нового корпусу школи, побудованого колгоспом. Відкривається 9 нових класних кімнат і спортивний зал. Восьма година ранку.
Урочисту лінійку відкриває директор школи Микола Захарович Лисенко. Від імені учнів і учителів він щиро дякує правлінню колгоспу, будівникам міжколгоспбуду за їх турботу про підростаюче покоління. Слово одержує голова колгоспу імені Мічуріна – Анатолій Михайлович Трибуцький. Від будівельників виступила Марія Йосипівна Полякова. Право перерізати стрічку біля дверей нового приміщення було надане наймолодшій учениці першого класу Людмилі Шкуровській.

1968 - 1972 р. - директор Трохименко Микола Захарович

Влітку 1968 року на посаду директора призначений Трохименко Іван Ілліч. Ходили чутки, що він ерудований, викладав історію в одному з одеських вузів. Іван Ілліч проявив неабияку активність у поповненні матеріально-технічної бази школи. У школу було завезено багато наочності, технічних засобів навчання. Він сам був прекрасний столяр. Його руками було обладнано декілька кабінетів.

При ньому школа перейшла на кабінетний спосіб навчання. Своє дозвілля Іван Ілліч віддавав роботі в майстерні і залучав до цього інших вчителів. При активній участі Івана Ілліча кабінет історії став одним із кращих в школі. У ньому були технічні засоби: кінопроектор, телевізор, радіомагнітола, магнітофон, фільмоскоп, велика кількість плівок до фільмоскопу. Белінський ІВ та А.В. Бак отримали можливість проводити уроки історії на високому рівні, кожен семінар учителів історії в Троянці отримував високу оцінку і до нас їздили переймати досвід.

Шаповал Паша Петрівна, Меланюк Віра Василівна, Меланюк Іван Федорович, Белінський Іван Володимирович, Макуцинський Володимир Федорович, Макуцинська Тамара Сергіївна, Старжинський Казимір Станіславович, Старжинська Ванда Казимирівна, Шкуровський Аркадій Леонтійович, Пилипчак Марія Іванівна, Бак Марія Нікіфорівна, Бак Анатолій Васильович, Бак Олена Георгіївна, Бойко Георгій Юхимович
1972 - 1979 р. - директор Бак Анатолій Васильович
1972 рік - відбулась чергова зміна директора школи. Районне начальство винесло рішення перевести Івана Ілліча Трохименка на посаду директора Голованівської середньої школи №1. Іван Ілліч запропонував на посаду директора школи Анатолія Васильовича Бака, на завуча Петра Харламповича Тою.
За час директорства Анатолія Васильовича у школі відбулися значні зміни: введено в дію водяне опалення, збудовно гуртожиток для учнів інших сіл.
Школа мала достатнє на той час підсобне господарство, пару коней, два трактори, плуг, сівалку, декілька гектар землі. Розпочалась професійна підготовка трактористів. У класі механізації було встановлено розрізи тракторних двигунів, та інших агрегатів.
По закінченні курсу тракторної справи випускники отримували посвідчення про набуту спеціальність


1979 - 1991 р. - директор Соловей Іван Романович
Іван Романович багато зусиль докладав для розвитку науково методичної роботи у школі. Він започаткував вивчення психологічних особливостей дітей, написання психолого-педагогічних характеристик класів.
Відбувається зміна орієнтирів у трудовому та професійному навчанні. Замість тракторної справи школа починає підготовку майстрів машинного доїння.
Завдяки учителю фізкультури Бойко Жоржу Юхимовичу поповнено обладнання спортзалу, збудовано спортивний майданчик, команди Троянської школи займали перші місця на районних та обласних змаганнях з багатьох видів спорту, найчастіше з плавання.
На середину 80-х років припадає зміна поколінь педагогічних працівників. Одною хвилею виходять на заслужений відпочинок справжні патріархи педагогічної ниви:

1991 р. - директор Бак Юрій Анатолійович

Завдання у нас найстаріше, найсвятіше, найголовніше – ВИЖИТИ. Зберегти колиску української нації – СЕЛО, зберегти єдиний його культурний центр – СІЛЬСЬКУ ШКОЛУ.
Поточні програми та здобутки:
Починаємо роботу за програмою: «Рівний доступ до якісної освіти».
Починаємо співпрацю з Центром інформаційних технологій ITC у рамках Міжнародного Освітнього Проекту “APTECH-УКРАЇНА”
Створюємо комплекс «дошкільний заклад – школа».
Закінчуємо п’ятирічну роботу з створення повного комплекту електронних тестів з усього шкільного курсу історії, правознавства та зарубіжної літератури. Розмістили їх на освітянському сайті «Острів знань»
Закінчуємо створення авторської програми наскрізного курсу інформатики та споріднених дисциплін з 2 по 11 кл.
Проводимо апробацію кількох електронних навчальних ППЗ.
Кожен учень випускного класу створив свій варіант сайту нашої школи.
Закінчуємо створення електронного мультимедійного музею історії Троянської школи.
Діловодство школи ведемо за допомогою власних засобів автоматизації: «АРМ директора школи», «Електронний річний план роботи школи», «Електронна книга наказів».
Перший рік викладаємо окремий курс «основи алгоритмізації і програмування»
Два роки викладаємо трудове навчання за напрямком «Інформаційні технології» (офісний курс).
У методичному плані тісно співпрацюємо з кафедрою інформатики Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. В.О. Сухомлинського. Готуємо їм на затвердження свою авторську програму наскрізного ( з 2 по 11 кл.) вивчення інформатики та споріднених дисциплін.
Активно і плідно співпрацюємо з видавництвом «Аспект» і лідером учителів інформатики Євгеном Анатолійовичем Шестопаловим. Апробуємо, рецензуємо, використовуємо та доповнюємо його посібники та електронні тести.
У 2001 році школа вперше отримала 4 комп’ютери.
2003 рік - школа отримала комп'ютерний клас з 8 машин. У цьому класі 8 учителів викладають 13 предметів:
Сходинки до інформатики - 2-4 кл.
Основи комп’ютерної грамотності - 5-6 кл.
Основи інформаційних технологій - 7-9 кл.
Основи алгоритмізації і програмування - 7-9 кл.
Інформатика - 10-11 кл.
Програмування - 10-11 кл.
Трудове навчання – Інформаційні технології (Офісний курс) - 10-11 кл.
Основи економіки -10 кл. (за допомогою ППЗ)
Історія України - 11 кл. (за допомогою ППЗ)
Всесвітня історія - 11 кл. (за допомогою ППЗ)
Міфи народів світу - 6 кл. (за допомогою ППЗ)
Ділова українська мова – 10 – 11 кл.
Музика – 7 кл.
Клас ніколи не буває вільним від занять.
Ми прагнемо:
- Викладати за допомогою комп’ютера і засобів мультимедіа не 13 предметів а 25, додати до існуючого переліку: зарубіжну літературу, фізику, астрономію, математику, образотворче мистецтво, географію, біологію, хімію…. Задіяти у навчальному процесі ті ППЗ, що сьогодні лежать на полиці через неможливість «втиснути» їх у перевантажений розклад комп’ютерного класу.
- Хоча б частково компенсувати убогість обладнання кабінетів фізики та хімії використанням віртуальних комп’ютерних лабораторій.
- Відкрити нашим сільським шибеникам безмежний світ Інтернету. Навчити їх спілкуванню у мережі, допомогти подолати «комплекс селюка», переконати, що вони не гірші за міських.
- Випускати зі школи дипломованих спеціалістів комп’ютерної справи хоча б на рівні працівників сучасного офісу.
- Щоб випускнику нашої школи не потрібні були ніякі пільги при вступі до ВНЗ, оскільки він буде володіти найновішими технологіями здобування необхідних йому знань.
Оцінювати позитивні результати будь-якого освітнього проекту у сільській школі звикли за кількістю тих сільських дітей, що знайшли своє місце в житті.
Далі буде ...

"...якщо про вас немає інформації в Інтернеті , ви не існуєте для навколишнього світу..." (Б.Гейтс)
Кiлькiсть переглядiв: 1369

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.